تبلیغات
❀ خورشید تابان ❀ - توصیه برای نجات حیوانات در روز های سرد پاییز و زمستان

توصیه برای نجات حیوانات در روز های سرد پاییز و زمستان

چهارشنبه 30 دی 1394 09:07 ب.ظ

نویسنده : 멜 리 사
کارشناسان و فعالان محیط زیست در این روز های سرد که شرایط زندگی جانوران برای پیداکردن غذا و مکان گرم سخت شده است توصیه های برای نجات آنها دارند که بسیار ساده هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، در روزهای سرد پاییز و زمستان زندگی بسیاری از حیوانات و به ویژه حیواناتی که در محیطهای شهری زندگی می کنند دچار تغییراتی می شود که با رعایت نکاتی ساده که بارها توسط حامیان محیط زیست و دوستداران حیوانات بیان شده است می توانیم در گذراندن این روزها کمک حال آنها باشیم.

با قرار دادن تکه های نان و باقیمانده غذای خود را در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت بام خود و یا ساختن آشیانه ای چوبی در مکانی خلوت و یا روی شاخه درختان می توانیم پرندگان را در این روزها ی سرد حمایت کنیم.

همچنین اگر پرنده ای که از شدت سرما بی حال شده است را به مکانی گرم منتقل کنیم احتمال اینکه این پرنده زندگی دوباره ای بگیرد زیاد است.

http://s1.picofile.com/file/7956035913/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87_%D9%85%D8%B7%D9%84%D8%A8.png

سپهر سلیمی فعال محیط زیست می گوید: در روزهای سرد پاییزی بسیاری از پرندگان مناطق سردسیر به کشور ما مهاجرت می کنند که با غذا دادن به پرنده های مهاجری که عمدتاً روی رودخانه ها و آبگیرها میهمانان ما هستند علاوه بر خلق صحنه های زیبا و تماشایی ، مهمانوازی خود را ثابت کنیم.

او با با اشاره به اینکه هم اکنون فصل حضور پرندگان مهاجربسیاری در کشورمان است و نباید لذت پرنده نگری را از دست داد اضافه می کند: در این روز ها مردم باید از خریدن پرندگان مهاجر به هر شکلی ( زنده یا تاکسیدرمی شده) خودداری کرده و مراتب را به اداره محیط زیست، پلیس و یا سازمانهای مردمی زیست محیطی گزارش دهند.

در حقیقت در این سال ها که آلودگی هوا ، گسترش شهرها و تخریب زیستگاههای طبیعی باعث ایجاد مشکلات فراوان برای پرندگان شهرمان شده ، می توان با این اقدامات ساده ضمن حفاظت از گنجینه های طبیعی شهر، احترام به حقوق حیوانات را به فرزندانمان بیاموزیم.

سلیمی به گربه هایی که در این روزهای سرد سال به گرمای موتور ماشین های تازه خاموش شده پناه می برند اشاره می کند: بهتر است مردم پیش از روشن کردن مجدد خودروی تازه خاموش شده خود با زدن ضرباتی به بدنه خودرو اطمینان حاصل کنند که گربه از آن خارج شده وبا این کارهم جان حیوانی را نجات دهند و هم از اسیب دیدن خودرو جلوگیری کنند.

این فعال محیط زیست تأکید می کند: البته تغذیه حیوانات شهری تنها در روزهای برفی و یخ زده توصیه می شود زیرا تغذیه حیوانات شهری در روزهای عادی باعث ایجاد اختلال در محیط زندگی آنها و افزایش جمعیت آنها می شود و افزایش حیوانات منجر به اجرای طرحهای سگ کشی و گربه کشی خواهد شد.

همچنین فعالان و کارشناسان محیط زیست از مردم خواسته اند تا در این روزها از آوردن گربه ها و یا سگهای شهری به داخل منازل خودداری کنند زیرا این جانوران به محیط های شهری که سال هاست در آن زندگی می کنند عادت کرده اند و خانگی کردن گربه های شهری حتی برای مدت کوتاهی باعث می شود آنها دیگر توان زندگی در شهر را نداشته باشند. درحقیقت خانگی کردن سگ ها و گربه های شهری به همان اندازه بد است که آوردن حیوانات اهلی به باغ وحش !

همچنین با سرد شدن هوا و کمبود منابع غذایی ممکن است حیوانات وحشی به حاشیه مناطق حفاظت شده و روستاها و شهرهای نزدیک آن بیایند.

سلیمی در این باره باره می گوید: در جاده هایی که در مجاورت مناطق حفاظت شده هستند رانندگان در این فصل باید با احتیاط بیشتر و با توجه به علائمی که نشان دهنده امکان عبور حیوانات وحشی از جاده است از این مناطق عبور کنند.

بیایید در این روز های سرد پاییز و زمستان دیده بان جانورانی که به دنبال غذا و مکانی گرم به محیط های شهری و یا اطراف منازل و اتومبیل هایمان پناه می آورند باشیم.

www.mehrnews.com
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: حیوانات ، محیط زیست ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 15 بهمن 1394 03:34 ب.ظ